Bygrowicze w powietrzu i eterze

Niedziela 11 sierpnia to dzień w którym dzięki uprzejmości naszego Kolegi Andrzeja SQ2FRB udało się odbyć loty szybowcem dwóm członkom Bydgoskiej Grupy Radiowej , Robertowi SP2ROB oraz mnie. Pierwszy z Andrzejem poleciał Robert , z samego rana o godzinie 08:00 czasu lokalnego za wyciągarką wystartowali pilotujący Bociana Andrzej oraz pasażer Robert. Ich lot trwał całe 6 minut a relację z tego lotu Robert udostępnił na swoim kanale YouTube

https://www.youtube.com/watch?v=FE-Ah60ZqcY

Nieco później po południu wraz z pilotującym z kolei inny model szybowca „Puchacz”  Andrzejem wyruszyłem ja. Wystartowaliśmy za samolotem Wilga, który na uwięzi wyniósł nas na wysokość  700 metrów gdzie Andrzej dokonał wyczepienia Puchacza i dalej kontynuowaliśmy lot dzięki dobrym warunkom termicznym.

W czasie lotu Andrzej wykorzystywał słupy ciepłego powietrza zwane kominami termicznymi w celu nabierania wysokości, widać to w postaci spiralnych odcinków lotu na śladzie z odbiornika GPS.

W czasie lotu oglądaliśmy przepiękne panoramy terenów okalających Bydgoszcz jak i samo miasto tuż pod nami. Wznieśliśmy się na wysokość 2200 metrów i przelecieliśmy nad wieloma miejscami które znamy i po których stąpamy na co dzień.

Lot termiczny pozwala na długie przebywanie w powietrzu jeśli się posiada umiejętność odnajdywania i wykorzystywania kominów termicznych, które najczęściej występują bezpośrednio pod chmurami typu Cumulus. Podczas lotu udało mi się nawiązać QSO z naszym kolejnym Kolegą Wojtkiem SP2GPS które było moją pierwszą łącznością z obiektu latającego /AM (Aeronautical Mobile) . 

Grzegorz SQ2RBY