Mazurscy Bygrowicze :-) na plenerówce – 23.03.2019

Jak zapowiadano pogoda była piękna. Na spotkanie przyjechał kolega Kuba SQ4OJC wraz z córką.

Warunki propagacyjne były trochę kapryśne, ale nie przeszkodziło to nam w nawiązaniu paru fajnych łączności m. in. z Wojtkiem SQ9QH, stacją klubową SP9KOL i innymi.

Ja pracowałem pod znakiem indywidualnym, a Agnieszka podjęła mikrofon i pracowała pod znakiem stacji klubowej SP4MAZ (na filmie w rozmowie z Markiem SQ5GLB, który aktywował zamek w Żywcu oraz tamtejszą gminę).

Nie obyło się również bez wspanialej rozmowy z naszymi kolegami z Bydgoskiej Grupy Radiowej tj. Robertem SP2ROB, Andrzejem SQ2FRB oraz Edwardem SP2JP.

Testy anten: Dipol 2×19,5m vs LongWire 20,5m – wygrał dipol, który był głośniejszy w nadawaniu i odbiorze na paśmie 80m.

W JS8 odebraliśmy sporo stacji europejskich, natomiast nie udało nam się nawiązać żadnej łączności.

Testy wysłania e-mail z systemu Winlink nie powiodły się w terenie z powodu złego ustawienia komunikacji TRXa z interfejsem, co poprawiłem w domu i teraz działa bez zarzutu. Czekamy na kolejny wyjazd, aby przeprowadzić próby.

Dużo rozmawialiśmy o antenach, krótkofalarstwie i łączności w sieci DMR oraz wykorzystaniu cyfrówek do łączności lokalnej. Kuba był zauroczony jakością łączności w DMR.

Dziękuję wszystkim za przybycie na spotkanie i zapraszam na następne.  🙂

Michał SP4FDH – z placówki terenowej BYGRY na Mazurach 🙂