Serwer czasu dla krótkofalowca

Komputery używane przez krótkofalowców do pracy w emisjach cyfrowych, wykorzystują jako źródła czasu, średniej jakości oscylatory kwarcowe. Po pewnym czasie od uruchomienia, z powodu tzw. dryfu częstotliwości oscylatora, każdy komputer pokazywać będzie inny czas. Problem dotyczy nie tylko krótkofalowców, lecz wszystkich urządzeń komputerowych na całym świecie.

Zgodność zegarów wewnętrznych sprzętu komputerowego i globalnej sieci Internet zapewniana jest dzięki synchronizacji czasu protokołem NTP (ang. Network Time Protocol – protokół czasu sieciowego). Ma to newralgiczne znaczenie w szybkości i stabilności wymiany danych.

Dzięki protokołowi NTP i serwerom czasu możliwa jest synchronizacja zegarów na poziomie 10 ms dla globalnej sieci i na poziomie 1 ms w sieci lokalnej.

Serwer czasu poprzez protokół NTP, dostarcza wzorcowy czas UTC (ang. Coordinated Universal Time – uniwersalny czas koordynowany) dla innych komputerów.

Większość naszego sprzętu elektronicznego korzysta z synchronizacji czasu z serwerem udostępnianym przez dostawcę systemu operacyjnego (np. time.windows.com), co nie wystarcza już na potrzeby krótkofalowców np. pracujących emisjami JS8, FT8, JT65, JT9.

Toruński serwer czasu zegar.umk.pl rozwiązuje wszystkie nasze problemy z synchronizacją. 🙂 🙂

Serwer czasu Instytutu Fizyki Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Mikołaja Kopernika jest serwerem NTP synchronizowanym automatycznie do wielu źródeł:

  • w ramach projektu OPTIME do skali czasu UTC (AOS) – realizowanej przez jednostkę PAN – Obserwatorium Astrogeodynamiczne w Borowcu pod Poznaniem, porównywanej z czasem UTC (PL) realizowanym przez Główny Urząd Miar (w oparciu o państwowy wzorzec jednostek miar czasu i częstotliwości), poprzez naukową sieć PIONIER, dzięki urządzeniom przesyłowym zaprojektowanym i zbudowanym w Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie,
  • UTC (USNO) poprzez dedykowany odbiornik GPS,
  • rubidowego zegara atomowego z Krajowego Laboratorium FAMO,
  • Polskiego Optycznego Zegara Atomowego zlokalizowanego w Krajowym Laboratorium FAMO w Toruniu, zbudowanego przez konsorcjum Uniwersytetu Warszawskiego, Uniwersytetu Jagiellońskiego i Uniwersytetu Mikołaja Kopernika.

http://wwwold.fizyka.umk.pl/wfaiis/?q=node/18279

http://famo.fizyka.umk.pl/index.php/pl/optyczny-zegar-atomowy

W Krajowym Laboratorium Fizyki Atomowej, Molekularnej i Optycznej, znajdującym się w Instytucie Fizyki UMK, pracuje pierwszy w Polsce optyczny zegar atomowysuperdokładny wzorzec częstości, którym można synchronizować najbardziej dokładne zegary. Optyczny zegar atomowy to wyrafinowane połączenie elektroniki, komputerów, aparatury próżniowej, laserów i setek elementów optycznych. Na świecie zaledwie kilka innych ośrodków naukowych posiada zegary optyczne podobne do toruńskiego (USA, Japonia, Niemcy, Francja). Optyczne zegary atomowe to przełom w metrologii.

Zegar UMK jest systemem dwóch niezależnych optycznych zegarów atomowych z atomami strontu.

Gorąco zachęcam wszystkich Członków i Sympatyków Bydgoskiej Grupy Radiowej, by za pomocą kilku kliknięć, przygotowali swoje komputery do lepszej pracy w emisjach cyfrowych. 🙂 🙂

Popularnym programem do synchronizacji czasu przez Internet jest Dimension 4

http://www.thinkman.com/dimension4/screenshots.htm ,

lecz w BGR króluje NetTime zainstalowany w trybie usługi systemowej:

http://www.timesynctool.com/ .

W obu przypadkach zachęcam do wpisania polskiego serwera: zegar.umk.pl  🙂 🙂

Sławomir SP2ST