Mazurska stacja w ćwiczeniach ANIKAR oraz SP EmCom PZK – 5.04.2019

5 kwietnia wzięliśmy udział w ćwiczeniach łączności kryzysowej jako niezależna stacja – Mazurscy członkowie BYGRY, pracujący poza siecią ratunkową w terenie; z alternatywnym zasilaniem. Ćwiczenia były zorganizowane na terenie Jury Krakowsko Częstochowskiej przez fundację ANIKAR, a do udziału została zaproszona sieć MASR. Pracowaliśmy z QTH nad Jeziorem Roś.

O godzinie 19:00 na częstotliwości 3.740MHz zaczęło się sprawdzanie łączności na fonii przez prowadzącego ćwiczenia Mikołaja SP5ME. Po zakończeniu testów zostały wysłane dwa obrazy w postaci komunikatu SSTV, które należało odesłać do stacji prowadzącej e-mailem w tradycyjny sposób lub przy użyciu Winlinka. Test powtórzono na paśmie 40m (7.140MHz), ale tutaj niestety, stacji prowadzącej nie było słychać; tylko SP5MASR został odebrany śladowo.

Tego dnia pasmo 80m było całe zajęte. Pracowało bardzo dużo stacji ze Wschodu, które generowały duże QRM z bardzo mocnymi sygnałami powyżej 9S i nie reagowały na prośby, aby wstrzymały się z rozmową na kilka minut.

Najważniejsze, że udało nam się przeprowadzić łączność z główną stacją prowadzącą ćwiczenia SP5ME Mikołajem, który nadawał z miejscowości Morsko oraz w późniejszym czasie QSO z SP5MASR Maciejem, który grzmiał u nas z raportem 5/9+40dB, a nawet momentami więcej. Odebrane obrazy w tych warunkach były marnej jakości.

Nasza stacja terenowa przygotowana do ćwiczeń składała się:
TRX Alinco DX70T – łączność prowadziliśmy z mocą 10W
Antena: Dipol z balunem 1:1 2×19,5m w konfiguracji odwróconego V w najwyższym punkcie na wysokości 6,5m
Akumulator: 27AH 12V
Laptop Win7 – do odbioru SSTV oprogramowanie RX-SSTV v.2.1.0, oprogramowanie e-mail – Winlink (zasilany akumulatorem 7AH 12V),
Tablet – do odbioru SSTV oprogramowanie Robot36
Dodatkowo: oświetlenie LED, ciepła kawa, chipsy i mega humory. 😊

Pozdrawiamy serdecznie! 🙂
Mazurscy Bygrowicze: SP4FDH Michał oraz SP4MAZ Agnieszka i Maciej